Trądzik – jak można zmniejszyć jego objawy – terapia fotodynamiczna

terapia przeciwtrądzikowa

Trądzik pospolity – acne vulgaris to przewlekła choroba aparatu włosowo – łojowego, której towarzyszy łojotok głównie zlokalizowany na twarzy, okolicy pleców lub klatce piersiowej.

Charakteryzuje się występowaniem zaskórników otwartych i zamkniętych, grudek, krost, zmian ropnych.

Przyczyn występowania trądziku jest wiele:

  • zapchane ujście gruczołów łojowych
  • wzmożone wydzielanie sebum
  • zablokowany aparat włosowo-łojowy przez czop rogowy
  • kolonizacja bakterii Propionibacterium Acnes
  • reakcja zapalna i immunologiczna
  • zaburzenia hormonalne
  • nieodpowiednia  codzienna pielęgnacja 
  • czynniki genetyczne

Istotna jest codzienna pielęgnacja skóry z trądzikiem. Zaleca się stosowanie żeli, emulsji i kremów zawierających kwasy AHA( Alfa hydroksykwasy), które będą regulowały wydzielanie sebum. Należy unikać produktów, które w swoim składzie zawierają wazelinę, parafiny, lanoliny, olejów naturalnych, które mogą zapychać ujścia gruczołów łojowych. 

Pomocne w walce z rozsianym  trądzikiem , szczególnie o charakterze wykwitów ropnych jest terapia fotodynamiczna PDT LED, która wykorzystuje światło niebieskie o długości fali 436-470 nm oraz światło fioletowe o długości fali 380-436 nm. Zazwyczaj do terapii fotodynamicznej w celu wzmocnienia efektu stosuje się egzogenne fotosensybilatory- substancje w formie żelu, które mają uwrażliwiać skórę na światło LED. Zaletą terapii fotodynamicznej PDT LED jest możliwość wykonywania serii zabiegowej bez działania toksycznego oraz dobra tolerancja. 

Światło niebieskie – długość fali świetlnej 415-455 nm, ma działanie bakteriobójcze i niszczy w zarodku bakterie, które są przyczyną trądziku i wielu dolegliwości skórnych. Hamuje wydzielanie gruczołów łojowych i wygładza skórę alergiczną, usuwa również przebarwienia. Światło dociera na głębokość
1-2 mm. 

Światło fioletowe – długość fali 360-430 nm. Światło  powstałe ze synchronizowanego działania światła niebieskiego z  czerwonym. Działa na poziomie naskórka. Posiada funkcję antybakteryjną, zwiększa uwalnianie melaniny z równoczesnym pobudzeniem melanocytów, które mają wpływ na pigmentację skóry. Głębokość penetracji 1-3 mm.

Efektywność terapii fotodynamicznej jest duża:

  • redukcja zmian zapalnych  z treścią ropną do 70%
  • zmniejszenie wielkości gruczołów łojowych
  • zmniejszenie wydzielania sebum
  • spadek liczby bakterii Propionibacterium Acnes odpowiedzialnych za trądzik

Jak przebiega zabieg fototerapii?

Zabieg wykonujemy w 2 etapach:

1 etap to aplikacja żelu o działaniu fotouczulającym i przykrycie folią aby stworzyć warunki okluzji – czas 0,5-1 godziny.

2 etap to naświetlanie skóry lampą o określonej długości światła ,wykorzystanie potencjału bakteriobójczego i przeciwzapalnego oraz uruchomienie procesów odpornościowych i naprawczych
w skórze – czas naświetlania 30 minut.

Zabieg jest bezbolesny, możliwe odczuwalne lekkie pieczenie skóry.

Dla uzyskania zadowalających efektów  zabieg powtarza się co 2-4 tygodnie. Seria zabiegowa obejmuje 6-10 zabiegów. 

Jeżeli zmagasz się z trądzikiem a przemyślana pielęgnacja domowa nie daje zadowalających efektów skorzystaj z terapii fotodynamicznej PDT LED w NEW DERM.